
S obzirom da u našoj zemlji još uvek nažalost ne postoje zvanično uveženi i distribuirani Apple telefoni, jer još uvek nisu dobili homologaciju i upotrebnu dozvolu (naši propisi su dosta stroži od evropskih!), prosečnom korisniku se javlja dosta nedoumica i sumnji oko kupovine iPhone-a. Trenutno jedino sigurno rešenje je kupovina novih aparata koji su u originalnoj ambalaži u vakum pakovanju tako da kupac prvi otpakuje telefon, a dobija se međunarodna Apple garancija od godinu dana. Dosta ljudi ovakve telefone nabavlja u ovlašćenim Apple prodavnicama u svim zemljama u regionu, najčešće u Mađarskoj. Ovo je ujedno i najskuplja opcija. S obzirom na naš životni standard, mnogo je popularnije nabaviti stariji model ili polovan u znatno manjem cenovnom okviru. U narednom tekstu biće reči o kupovini polovnih uređaja, i na šta obratiti pažnju.
1. iPhone je skup telefon! Ovo je polazna tačka za sve buduće korisnike! Pošto su i novi skupi, logično je da i kao polovni koštaju. Znači, svako ko pokušava da prođe jeftino sa kupovinom bilo kog iPhone-a neće se usrećiti. Neću ulaziti u jalovu polemiku sa dosta foruma o tome da li je to dosta novaca ili nije, upravo zato što Apple prodaje korisničko iskustvo po određenoj ceni, pa ko voli nek izvoli. Mercedes star deset godina košta duplo više od recimo, Renoa jer smatraju da proizvod i korisničko iskustvo imaju premijum kvalitet i višu prodajnu vrednost. Ukoliko je iPhone dosta jeftiniji od uobičajene ponude može biti u pitanju replika, ili ukraden telefon ili skriveni defekt, te u samom startu takve aparate treba izbegavati.
Takođe ima i drugih sajtova koji nude ovu opciju:
SNDeepInfo: http://sndeep.info/en
Sličan: http://sickw.com/index.html
Crna lista da li je kraden: https://prod.eie.net.au/portal/template/MYMIMEIInquiry.vm/action/IMEIInquiryAction
Sam serijski broj se nalazi na kutiji, a u telefonu Settings > General > About, pa je pametno pre kupovine proveriti ove podatke.
B. Ninković