-vrhunske kamere i video snimanje
-odličan ekran
-vrhunska završna obrada
-A13 bionik najbrži mobilni čip
Šta nam se nije dopalo?
- Zastareo dizajn
- Prevelik urez
- Samo 64Gb skladišta u početnoj konfiguraciji
- Nedostatak lokalizacije za Srpski jezik
Kada se prisetimo pre skoro 10 godina, mobilna fotografija je bila u povoju kada se pojavio iPhone 4S. Kompaktan, minijaturan, izgledao je kao privezak u odnosu na neke android telefone. Ali, imao je najbolju kameru koja se mogla naći na mobilnom uređaju. Čak toliko dobru da njegovi snimci ni danas ne deluju loše. Upravo zbog takve kamere mi smo svojevremeno odbacili svoj HTC zarad iPhone-a. Posle četvorke ređali su se redom ajfoni ali mogućnosti kamere su stagnirale do trenutka kada su konačno Google pixel i Samsung flegšipovi kao i Huawei preuzeli primat. Praktično, Apple je prešao u igru praćenja. Sve do sada. Novi iPhone 11 pro i pro maks modeli donose upečatljivu kameru u trostrukom izdanju.
DIZAJN
Prvi susret sa novajlijom iz Apple-a nam je doneo neprijatnu sličnost sa iPhone x modelom od pre dve godine, osim što je malo teži i deblji. Čim smo smogli snage i progutali tu gorku pilulu stvari su krenule nabolje. Osim upadljive tri kamere na leđima, primetili smo i novi mat finiš koji apple naziva frosted glass. Ova tekstura omogućava da otisci prstiju postanu prošlost, ali osim što je neobičan, nama nekako ostavlja jeftiniji utisak, najpre, kao da ste zalepili nekakvu mat foliju. Sve ostalo, vrhunska završna obrada, ram od poliranog nerđajućeg čelika, veliki urez za FaceID sa prednje strane i lightning konektor su već viđeni na prethodne dve generacije ajfona i sigurno stoje na svom mestu. Prijatna novina je midnight zelena boja koja je postala pravi hit, uz dosadašnju crnu, belu i zlatnu. Testirali smo crni i zeleni i takođe dajemo blagu prednost novoj boji.
EKRAN
Čak i uz nepromenjenu veličinu ekrana od 5,8 inča, iPhone 11 Pro ekran je prerađen da bi bio svetliji, što je posebno primetno kada u telefon gledate po jakom suncu. Njegova maksimalna osvetljenost dostiže 800 nita sa normalnim sadržajem na ekranu. Ovo je prebačeno na drugi nivo prilikom gledanja HDR video sadržaja, a Apple tvrdi da je maksimalna osvetljenost do čak 1200 nita. Njegova povratna podrška za Dolby Vision i HDR10 video zapis je najbolje pri 100% osvetljenosti. Gledanje filmova i serija otkriva nove detalje uz zadržavanje dubokih crnih boja u scenama.
Dok su Dolby Vision i HDR10 podržani još od iPhonea x, biblioteka HDR sadržaja je porasla u poslednje dve godine. Takođe se obradom Dolbi Atmos zvuka na iPhonu 11 Pro simulira surround zvuk sa stereo zvučnika. Ovo je odlično kod praćenja multimedije i video igara.
Veći iPhone 11 pro maks zaista nudi bolje iskustvo gledanja sadržaja na svom 6,5 inčnom ekranu koji je takođe nazvan „Super retina XDR“ ekran. Međutim, ono što je prijatno na testiranom 11 pro modelu je prava veličina za rad jednom rukom i mogućnost da dohvatiti sva četiri ćoška ekrana prstom.
KAMERA
Sada dolazimo do centralnog događaja iPhona 11 pro, a to su kamere. Iako sa zakašnjenjem, Apple donosi na tržište i širokougaonu kameru od 12mpix uz primarnu i telefoto obe takođe po 12mpix. Testirajući ove kamere, možemo slobodno reći da su zaista pro. Kako zbog kvaliteta fotografija tako i zbog jednostavnog a efikasnog softvera. Dodat je noćni mod koji se isključivo aktivira automatski, ali zato tada premašuje i čuvene pikselove noćne fotografije. Postoji i mali tajmer koji vas obaveštava koliko sekundi treba da se umirite kako bi snimak ispao dobro. iOS 13.2 donosi Deep Fusion algoritam koji od nekoliko ekspozicija uklapa najbolje piksele jedan po jedan i ostvaruje znatno bolju oštrinu fotografije. Iako su foto mogućnosti vidno napredovale, konačno na nivou i ostalih flegšipova, posebna poslastica za nas je zapravo bilo video snimanje. Ovo je ujedno i jedina opcija uz sam iOS koja nije prevaziđena ni na jednom drugom telefonu. Ono što posebno izdvaja iPhone 11 pro video snimanje je odličan, ne-napadan autofokus koji radi bez greške i video stabilizacija koja je neverovatna. Od 10 flegšipova, znaćete koji video klip je urađen sa Apple ovim telefonima upravo zahvaljujući ovim dvema stavkama. Naravno tu se pridružuju i prirodne boje, vrhunski HDR i neprimetan prelazak sa jedne na drugu kameru u vidu neprekidnog zuma. Sve tri kamere imaju mogućnost snimanja 4k snimaka u pohvalnih 60 frejmova.
PERFORMANSE
Iako uparen sa samo 4gb radne memorije novi A13 bionik je definitivno najbrži mobilni čip u mobilnoj industriji i tačka. Kada se tome doda odlična optimizacija softvera rezultat je ubedljivo najbrži telefon u svim uslovima rada. Ovo se primećuje kako pri prelasku sa starijih iphona tako i sa Android telefona. IPhone 11 pro je takođe postavio naviše rezultate benčmarka grafičkih kartica što ovaj telefon čini odličnim gejming pratiocem. Ono što nije sjajno je samo 64Gb skladišne memorije u početnoj konfiguraciji. Dostupno je i 256 i 512 GB ali uz doplatu.
Od Biometrija prisutan je samo FaceID koji radi brže nego ranije ali zauzima jednako mnogo ekranskog prostora kao i prethodni modeli.
SOFTVER
Prva verzija, iosa 13 bila je jako loša, prepuna grešaka, te je kvarila softversko iskustvo. Srećom ažuriranja su popravila situaciju pa je sada novo izdanje stabilno i prepuno dobro osmisljenih opcija po uzoru na Android konkurenciju. Korisna opcija je logovanje na sajtove i aplikacije putem vašeg Apple ID-a. Ponovo je urađena i aplikacija za fotografije, ali nažalost podešavanje kamere i dalje nije u aplikaciji fotoaparat već u podešavanjima samog telefona. Redizajnirana je i aplikacija za podsetnik sa direktnijim pristupom stavkama. U svakom slučaju, ios 13 donosi klasično Appleovo softversko iskustvo, tečno i fluidno, sa naglaskom na jednostavnosti.
BATERIJA
Konačno uz iPhone stiže brzi punjač od 18W, koji 11 pro napuni do 50% za oko 30 minuta. Prisutno je i bežično punjenje ali ne i obrnuto bežično punjenje drugih uređaja. Što se tiče baterije, veća debljina telefona je rezultovala znatno boljom autonomijom. U svim režimima upotrebe stići ćete do drugog dana eksploatacije bez problema, izuzev u najzahtevnijim slučajevima. Ovome doprinosi odličan Softverski menadžment energije u iosu 13, pa je u ovom odeljenju Apple-ov trud za pohvalu.
ZAKLJUČAK
Za koga je ovaj telefon?
Uprkos zvučnom nazivu, osim kamera i dobre baterije, teško da ovaj novitet iz Apple-a može da uradi nešto što drugi uređaji ne mogu. Jer upravo bi naziv PRO trebao da omogući takvu vrstu ekskluzivnosti. U svakom slučaju, reč je o nesumnjivo izuzetno kvalitetnom telefonu sa prednostima, ali i nedostacima koji se teže praštaju u ovom cenovnom rangu. Na našem tržištu, uz veći pro MAX model, ovo su ubedljivo najskuplji telefoni, ali nažalost nisu najbolji niti najkompletniji. Ukoliko posedujete iPhone x ili xs, xs max, sa novim 11 pro modelima dobijate znatno bolje kamere ukoliko su vam potrebne. Sve druge stavke su očekivano poboljšane i ne nude ništa novo. Ukoliko posedujete stariji iPhone, novi PRO če definitivno imati čime da vas oduševio. Ukoliko samo želite novi iPhone, povoljnija opcija je običan 11, koji sa pro modelima deli većinu iskustva. Ako ste vezani za apple-ov ekosistem novi iphonei 11 su zapravo i jedina opcija. Međutim, ukoliko želite najbolji, i telefon sa najviše opcija u ovom trenutku, moraćete da pogledate dalje, jer ovaj PRO to nije.
Tekst: Bojan Ninković